Od 7 do 9 października odbył się rajd turystyczny „Złota Podkowa 2016 – Śladami Pinzla”. Organizatorami rajdu były ukraińskie organizacje zrzeszające miłośników zabytkowej motoryzacji: FAY, AFK, ZAZ KOZAK, RETRO-KORTEŻ pod patronatem władz miasta Tarnopola, które było bazą rajdu. W rajdzie uczestniczyło 7 załóg z Polski, dzięki Automobilklubowi Lubelskiemu i zaangażowaniu Grzegorza Sobonia.

7 października wspólnie przekroczyliśmy granicę i ruszyliśmy przez Lwów do Tarnopola. Od granicy polskiej do Lwowa jakość dróg można nazwać dobrą, za Lwowem czekała nas niemiła niespodzianka. Nie dość, że droga nie mieściła się w żadnej klasyfikacji, to jeszcze była remontowana. W konsekwencji 120 km trasy przebyliśmy w 3 godziny i do Tarnopola dotarliśmy późnym wieczorem. Rano okazało się, że po przymusowym „off-roadzie” samochody nadają się tylko na myjnię, jednak już na konkursie elegancji prezentowały się dobrze.

Trasa rajdu liczyła około 160 km: Tarnopol-Mikulińce-Podzameczek-Buczacz-Rukomysz-Trembowla-Tarnopol. 8 października udaliśmy się do Mikulińc, tam zwiedziliśmy browar, w którym piwo warzone jest od 1497 r. Następnym punktem był Podzameczek, gdzie zlokalizowane są ruiny zamku datowane na około 1600 r. Blisko stamtąd do Buczacza – miasta położonego nad rzeką Strypą w zachodniej Ukrainie. Można tu zobaczyć Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wybudowany przez fundację Potockich w latach 1761-63 z cennym drewnianym ołtarzem głównym, ruiny zamku obronnego wybudowanego pod koniec XIV w. oraz ratusz w stylu barokowym. Kolejną zwiedzaną miejscowością była Rukomysz. Znajduje się tam monastyr skalny, skalne tarasy i kaplica oraz cerkiew pod wezwaniem Świętego Onufrego, wszystko to wygląda malowniczo. Wracając do Tarnopola rajd zawitał do Trembowli, gdzie zostaliśmy gorąco przywitani przez mieszkańców z orkiestrą i występami artystycznymi.

Następnego dnia, na zakończenie rajdu odbyła się wystawa samochodów uczestniczących w rajdzie i konkurs elegancji. Wzbudziło to duże zainteresowanie mieszkańców Tarnopola. Mogliśmy podziwiać liczne Zaporożce, Moskwicze czy Mercedesy, obecne były także Porsche, Fiat 124 Spider, Toyota Corolla.

Pierwsze miejsce w konkursie elegancji zajęła załoga z Polski : Janusz i Bożena Tomaszewscy, którzy przyjechali na rajd Datsunem 260Z 2+2 z 1977 r. Wyróżnienie to było miłą niespodzianką dla załogi Datsuna, zwłaszcza, że pokonali ponad 600 km z Górnego Śląska. Cała Polska reprezentacja szczęśliwie wróciła do kraju, będziemy mile wspominać ten rajd, zachęcamy do udziału za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *