Nieraz dostaję od czytelników e-maile ze zdjęciami starych aut. Często intrygujące, niestety w większości przypadków bez jakichkolwiek informacji o miejscu, czasie i okolicznościach wykonania fotografii i osobach, które na niej utrwalono.

Z samochodami też są kłopoty, bo aż po lata 30. minionego wieku produkty wszystkich firm projektowane z pomocą linijki i cyrkla były do siebie bliźniaczo podobne. Ich identyfikacja bywa bardzo trudna, a nieraz niemożliwa. Czasem zdarza się jednak, że z rozsianych po różnych źródłach okruchów można zrekonstruować fragment przeszłości. Wielka to satysfakcja.

Pan Ryszard Kołodziejski, sopocianin pasjonujący się początkami polskiego lotnictwa wojskowego, przysłał mi kiedyś intrygującą fotografię. Co do tego, że wykonano ją podczas wojny polsko-bolszewickiej nie było między nami różnicy zdań. Uwagę zwracały trzy szczegóły. Przede wszystkim dziwaczny pojazd opancerzony stojący w centrum zdjęcia, pomiędzy dwoma samochodami a stertą broni. Na lewym skraju kadru widać polskiego żołnierza (w mundurze wojsk wielkopolskich, jak orzekł biegły w tych sprawach pan Ryszard), zaś przy pojazdach i działach kilkunastu mężczyzn, co do których byliśmy obaj zgodni, że wyglądają na wziętych do niewoli krasnoarmiejców. Ale skoro są jeńcami, to dlaczego pozują w tak swobodnych pozach przy uzbrojeniu, które najwyraźniej stracili w jakiejś bitwie na rzecz Polaków?

Marek Ponikowski

  • 3-garford-putilow-zdobycz-2-pp
  • LEAD Technologies Inc. V1.01
    LEAD Technologies Inc. V1.01

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *