DSC_6545_800x534DSC_6536_800x534 DSC_6520_800x534DSC_6504_800x534Pierwszy po wojnie seryjnie produkowany samochód osobowy o cechach użytkowych pojawił się pod koniec lat 50. Była to Warszawa M20 w wersji pikap. Niedługo potem pojawił się furgon, który w stosunkowo niewielkich ilościach był wytwarzany do początku lat 60., czyli do czasu, kiedy zastąpił go model 203/204 K.

Tyle lakoniczna informacja, przypominająca notki z Wikipedii. Spróbujmy dowiedzieć się nieco więcej, pamiętając, że to nadal przysłowiowa motoryzacyjna terra incognita. Wiadomo, że furgony opuszczały bramy FSO, ale kiedy, jakie, jak przebiegała ich ewolucja techniczna, to już fakty na pograniczu przypuszczeń i wiedzy tajemnej. Kolejny, niewyjaśniony dotąd problem to geneza tego typu aut i ich finalne przeznaczenie. Wszystko niby proste z dzisiejszego punktu widzenia, ale w latach „gospodarki planowej” miało zupełnie inny kontekst. Spróbujmy jednak coś ustalić.

 

Proza życia

Jak ogólnie wiadomo, produkcję pierwszego po wojnie samochodu osobowego Warszawa M20 rozpoczęto w listopadzie 1951 r. To oczywisty slogan, ponieważ „produkcja” oznaczała jedynie montaż aut z dostarczanych bardziej lub mniej konsekwentnie zespołów i części. Do chwili uruchomienia własnej tłoczni, gdzie wykonywano elementy nadwozi ze stali z polskiej huty im. Lenina, nawet one przyjeżdżały z radzieckiej fabryki GAZ. Podobnie było z silnikami i częściami układu napędowego, czyli najbardziej istotnymi fragmentami samochodu.

Licencjodawca zobowiązał się tylko do dostarczania wszystkiego, co dotyczyło modelu podstawowego, czyli 4-drzwiowej limuzyny. O wytwarzaniu innych wersji nie mogło więc być mowy, a poza tym w Gorki nie produkowano seryjnie Pobiedy ani w wersji pikap, ani furgon czy kombi.

Więcej łacznie z unikalnymi wspomnieniami Andrzeja Glajzera – tylko w Automobiliście!!!40-5-74-25 51-204

SONY DSC

SONY DSC

fot 9 Warszawa 200 furgon Warszawa 203 i 204 Kombi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *