Ze względu na ascetyczny styl życia marszałek Bernard Law Montgomery nazywany był „spartańskim generałem”. Pomimo tego przydomku w jednej sferze życia – w kwestii osobistego transportu – pozwalał sobie na prawdziwy luksus. A jego wybór padł na markę Rolls-Royce. Podczas II wojny marszałek poruszał się trzema Rolls-Royce’ami – dwoma Phantomami III oraz Silver Wraithem.

Pierwszy z nich, którego nadwozie w 1936 r. stworzyła firma Freestone & Webb, należał do Fredericka Wilcocka, szefa English Talbot Motor Company. Następnie samochód został zarekwirowany przez sekcję transportową Ministerstwa Wojny. Montgomery korzystał z niego w czasie przygotowań do lądowania w Normandii. Na pokładzie tego samochodu w drodze na narady w bazie marszałka w Southwick House w hrabstwie Hampshire, gościli także Winston Churchill, generał Eisenhower oraz król Jerzy VI.

Po sukcesie operacji wojskowej w Normandii, Montgomery wyruszył do Francji modelem Silver Wraith, ponieważ właściciel Phantoma, Frederick Wilcock, nie zgodził się na wywiezienie samochodu z Wielkiej Brytanii. Dla marszałka Rolls-Royce był przekaźnikiem pewności i niezachwianej postawy – bardzo ważnych komunikatów dla żołnierzy, którymi dowodził.

Wiernym i ulubionym towarzyszem marszałka był kolejny Phantom III „Butler”, który będzie zaprezentowany na wystawie w Londynie w tym roku. Ten egzemplarz został wykonany na zamówienie Alana Samuela Butlera, szefa De Havilland Aircraft Company, z elementami stworzonymi przez HJ Mullinera z Chiswick. Jego charakterystyczną cechą jest ukośna tylna szyba podzielona na dwie części. Dzięki testom w tunelu aerodynamicznym De Havillanda, Butler przekonał się, że skośna szyba jest o 15% bardziej wydajna aerodynamicznie w porównaniu ze standardową konfiguracją. Kolejnym elementem zwiększającym aerodynamikę Rolls-Royce’a „Butler” było ukryte koło zapasowe oraz wydłużona rufa.

„Butler” stał się głównym środkiem transportu marszałka i pozostał w jego posiadaniu do 1962 r. „Butler” Phantom III został niedawno gruntownie odnowiony w autoryzowanym przez Rolls-Royce warsztacie P & A Wood w Essex, w Anglii. Wystawa „Great Eight Phantoms” będzie pierwszą i jedyną okazją dla każdego, by zobaczyć ten niezwykły egzemplarz Rolls-Royce, nim pojedzie do USA na sierpniowe wydarzenie Concours d’Elegance, a potem powróci do zasobów prywatnej kolekcji.

Wystawa Rolls-Royce’a “The Great Eight Phantoms” odbędzie się w londyńskim Mayfair pod koniec lipca 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *