To jeden z amerykańskich symboli. Luksusowy i bogato wyposażony samochód, który zawsze wzbudzał zachwyt na drodze. Jego legenda narodziła się 115 lat temu w Detroit.

Ojcem legendarnej amerykańskiej marki samochodów jest mechanik Henry Martin Leyland, który w 1890 roku w Detroit rozpoczynał swoją samodzielna karierę w małym warsztacie produkującym silniki parowe i benzynowe do łodzi. Później także koła zębate dla fabryki samo0chodów Oldsmobile.

W 1899 roku Henry Ford uruchomił Detroit Automobile Company, która po kilku miesiącach trafiła w rece Leylanda. Jednak bieg historii zmieniła wizyta dwóch inwestorów Forda, którzy mieli własną wizje biznesu. William Murphy i Lemuel Bowen zainteresowali się silnikiem, którego Leyland nie mógł sprzedać marce Oldsmobile. Miał on także propozycję stworzenia własnej marki pod nazwą Cadillac, która miała uhonorować Antoine de Lamothe-Cadillaca, założyciela miejscowości Ville d’Etroit, późniejszego centrum amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego. Nowa firma, która powstała 22 sierpnia 1902 roku, wkrótce rozpoczęła montaż samochodów z komponentów kupowanych od innych producentów.

Jednak już w 1909 roku fabryka Cadillaca stała się częścią koncernu General Motors i produkowała auta najwyższej klasy i jakości. W okresie, gdy stosowano silniki jedno-lub dwucylindrowe, Cadillac stosował już czterocylindrowe.

W 1912 roku auta Cadillaca miały elektryczne światła i po raz pierwszy w historii motoryzacji montowany elektryczny rozrusznik zamiast korby. W latach pięćdziesiątych XX wieku auta tej marki miały wspomaganie kierownicy i klimatyzację, a w siedemdziesiątych pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne.

Cadillac, to jedna z najstarszych marek na świecie. W ostatnich latach zmaga się z azjatycką i europejską konkurencją. W 2016 roku sprzedano 308 692 auta, co jest rekordem z ostatnich 30 lat.

 • Cadillac Model A (1905)
  Cadillac Model A (1905)
 • Cadillac 370 prezydenta Ignacego Mościckiego
  Cadillac 370 prezydenta Ignacego Mościckiego
 • Cadillac Fleetwood limousine (1935)
  Cadillac Fleetwood limousine (1935)
 • Cadillac Eldorada (1959)
  Cadillac Eldorada (1959)
 • Cadillac CT6 Plug-in hybrid
  Cadillac CT6 Plug-in hybrid
 • Cadillac Escalade
  Cadillac Escalade
 • Cadillac XTS

Komentarze zostały wyłączone