Kapeć! To może się zdarzyć i zwykle zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie. Dla doświadczonych samochodziarzy wymiana koła to „bułka z masłem”, czyli nic łatwiejszego pod słońcem, ale dla osób mniej obeznanych z techniką może być problemem. Stąd kilka tylko na pozór banalnych rad.

Jeśli więc wyczujemy, że właśnie „łapiemy kapcia”, puśćmy pedał gazu, mocno trzymajmy kierownicę i starajmy się łagodnie zjechać na pobocze drogi. Wybawieniem będzie miejsce o utwardzonej nawierzchni, np. zatoczka, końcowy fragment przystanku autobusowego lub utwardzone pobocze.

Zatrzymując się na drodze w celu jakiejkolwiek naprawy (również wymiany koła) najpierw trzeba założyć kamizelkę odblaskową i ustawić za samochodem w zależności od pory dnia trójkąt lub światło ostrzegawcze. Odległość ich od auta zależy od rodzaju drogi. Określają to przepisy o ruchu drogowym.

Ważne czynności przy wymianie uszkodzonego koła:

1. Odszukajmy w samochodzie i wyjmijmy na zewnątrz odpowiednie narzędzia

2. Luzujemy śruby lub nakrętki wymienianego koła.

3. Podniesienie samochodu

4. Zabezpieczenie

5. Zdejmowanie koła

6. Zakładanie koła

7. Mocowanie koła

8. Koło wymienione!

Więcej na ten temat – AUTOMOBILISTA 10/2017 (210)

 

Odpowiedź na Wymiana uszkodzonego koła – bezpiecznie i szybko

  1. Dziwie się osobom, które mają problem z wymianą opon – oczywiście tym, które samej operacji się po prostu boją. Uważam, że o bezpieczeństwo w aucie należy solidnie zadbać i nie należy na tym oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *