Goodyear Tire &Rubber Company przy wsparciu United Soybean Board (USB) – organizacji farmerów uprawiających soję, wprowadza niecodzienne rozwiązanie w produkcji opon. Opracowana przez zespół naukowców i inżynierów Goodyeara innowacja w postaci mieszanki gumowej na bazie oleju sojowego poprawia zachowanie opon na drodze, a jednocześnie jest efektywna kosztowo.

Olej sojowy pochodzi z odnawialnych źródeł, jest też neutralny pod względem emisji węglowych, co jest istotne dla środowiska naturalnego. Zastosowanie go w mieszance bieżnika poprawia osiągi opon na suchych i mokrych nawierzchniach, jak również wpływa na lepsze zachowanie ogumienia w warunkach zimowych.

„Historia osiągnięć Goodyeara w dziedzinie innowacji prowadzi nas do kolejnych zastosowań nowych rozwiązań technologicznych w projektowaniu opon o wysokich osiągach, które zaspokajają potrzeby klientów” – powiedział EricMizner, dyrektor ds. badań materiałowych w Goodyearze.

Dzięki zastosowaniu oleju sojowego, mieszanka gumowa pozostaje elastyczna w zmiennych temperaturach, co jest istotne dla utrzymania i poprawy przyczepności opon na powierzchni drogi.

Testy Goodyeara wykazały, że kauczuk powstały na bazie oleju sojowego łatwiej miesza się z mieszankami wzmacnianymi krzemionką, stosowanymi w produkcji niektórych opon. Ponadto wykorzystanie oleju sojowego zwiększa wydajność produkcji i zmniejsza zużycie energii.

Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy z USB, organizacją farmerów, która w imieniu wszystkich amerykańskich producentów soi nadzoruje inwestycje w programy pilotażowe.

Komercjalizacja zastosowania oleju sojowego do produkcji opon to kolejne z innowacyjnych rozwiązań amerykańskiego koncernu. W ofercie Goodyeara można już znaleźć opony wyprodukowane na bazie krzemionki pochodzącej z popiołu z łupin ryżowych, oraz produkty wykorzystujące wcześniejsze innowacje jak włókno węglowe Kevlar firmy DuPont lub popiół wulkaniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *