W muzeum pojazdów zabytkowych Old Timer w czeskiej Koprzywnicy eksponowany jest jedyny egzemplarz skutera Hausman z 1947 roku.

Do produkcji seryjnej nigdy nie trafił, chociaż w owych czasach był wyjątkowo odważną konstrukcją. W latach pięćdziesiątych XX wieku Czesi zdecydowali się na produkcję skutera ČZ (Čezeta), zwanego także „prosiakiem”.

Jednak skuter z Koprzywnicy był pod wieloma względami wyjątkowy. Jego nadwozie zaprojektował inż. Jaroslav Hausman z legendarnym Josefem Sodomką. Udało im się zbudować tylko jeden egzemplarz, który przez lata był przechowywany przez spadkobierców Hausmana.

Zachował się jednak w pierwotnym stanie do dzisiaj, chociaż niektóre jego elementy odnowiono. Jest nowe siedzenie, nowy lakier, ale pozostałe elementy sa oryginalne.

Skuter Hausman ma masę 120 kg, a jego jednocylindrowy silnik o pojemności skokowej 170 cm3 pozwala na rozwijanie maksymalnej prędkości 100 km/godz. Takich silników nie produkowano seryjnie. Powstało tylko pięć egzemplarzy, które wykorzystano do motocykli, a jeden trafił do tego skutera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *