W czeskich Valvarach, 15 października 1868 roku, urodził się współtwórca potęgi firm Laurin&Klement i Skoda. Wraz z Vaclavem Klementem w 1985 r. rozpoczął swoje dzieło życia od napraw, a później i produkcji rowerów o nazwie Slavia.

Tak jak wielu późniejszych producentów samochodów, zaczynali od rowerów i motocykli. W 1896 roku firma Laurin&Klement rozpoczęła produkcję rowerów Slavia, które także można było kupić na raty.

Pierwsze dwa motocykle o nazwie Slavia Klement zaprezentował w Pradze 18 listopada 1899 roku. Osobiście je prezentował w różnych miejscach, a także uczestniczył w zawodach.

W 1905 roku zakończono produkcję rowerów, gdyż fabryka potrzebowała miejsce na wytwarzanie motocykli. Pod koniec tego samego roku został zaprezentowany pierwszy samochód własnej konstrukcji.

Po tragicznym w skutkach pożarze fabryki w Mlada Boleslav w 1924 roku, firma uzyskała strategicznego partnera i w 1925 roku dołączyła do spółki Skoda z Pilzna. Vaclav Klement w tym czasie dużo podróżował, a efektem jego wizyty w Ameryce było wybudowanie nowej fabryki i wprowadzenia taśmy produkcyjnej w Mlada Boleslav.

Vaclav Klement zmarł 13 sierpnia 1938 roku, a jego partner Vaclav Laurin odszedł osiem lat później. Obaj pochowani zostali na cmentarzu w Mlada Boleslav.

  • Vaclav Klement (1868-1938)
    Vaclav Klement (1868-1938)
  • Narcis Podsedníček
    Narcis Podsedníček
  • Laurin & Klement Typ A
    Laurin & Klement Typ A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *