W Mulliner Park Ward powstało tylko takich pięć egzemplarzy. Jeden z nich będzie wkrótce licytowany podczas aukcji RM Sotheby’s w Arizonie. Jego cena może osiągnąć 1,5 mln dolarów.

To luksusowe auto powstało w 1967 roku na zamówienie rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceaușescu. Jednak było za bardzo luksusowe i po interwencji najwyższego rosyjskiego dostojnika Leonida Breżniewa, Ceaușescu po roku zmuszony został do jego odsprzedania producentowi z zamianą na mniej wyzywający model Rolls-Royce Silver Shadow.

Nie ma się co dziwić, bo Landaulet miał wyjątkowe jak na owe czasy wyposażenie. Wymienić tu należy: telewizor, barek z lodówką, dwustrefowa klimatyzację, specjalne oświetlenie oraz regulowaną wysokość tylnej kanapy. Był to także najdroższy sprzedany w tych czasach Rolls-Royce Phantom piątej generacji.

Od 1969 roku właścicielem tego auta stał się dr Earl M. Heath z Pittsburgha, który wraz z żoną najeździł nim aż 188 tys. km. Później auto było na Kajmanach i Bermudach, gdzie wypożyczano go podczas wizyt największych dostojników z królową Elżbietą II i księżniczką Grace Kelly. Po śmierci Heatha w 1992 auto zmieniło właściciela i z czasem stało się częścią kolekcji Calumet. Dzisiaj ma przebieg 260 383 km i widoczne ślady użytkowania.

Na aukcji RM Sotheby’s w Arizonie 18 stycznia 2019 r. będzie go można wylicytować. Oczekuje się, że jego cena powinna osiągnąć 1,0-1,5 mln dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *