Miejskie Zakłady Autobusowe pozyskały niezwykły zabytek – autobus Renault TN6 z roku 1933. To brat bliźniak warszawskich pojazdów marki Somua, które po stolicy jeździły w latach 1928-1949.

Autobusy marki Somua to legenda przedwojennej komunikacji. Trafiły do Warszawy w 1928 roku. Uroczysta inauguracja linii A odbyła się 28 czerwca na placu Teatralnym. To były najbardziej eleganckie autobusy w historii naszej firmy. Pojazd miał niskowejściową platformę zamykaną łańcuszkiem. Na platformie znajdowało się stanowisko konduktora ubranego w płaszcz obszywany futrem oraz czapkę typu kepi. Do wnętrza autobusu prowadziły przesuwne dwuskrzydłowe, przeszklone drzwi. Wnętrze było wykończone drewnem, poręcze chromowane a siedzenia wyposażone w sprężyny i pokryte skórą naturalną.

W sumie do Warszawy trafiło 45 pojazdów marki Somua i Somua Six (specjalna wersja dla Warszawy z silnikiem sześciocylindrowym). Cztery z nich przetrwały wojnę, ale zostały wysłane na złom w 1949 roku.

Pozyskany autobus Renault SN6 to jeden z kilku zachowanych na świecie, przede wszystkim we Francji. W Polsce to obecnie jeden z kilku najstarszych przedwojennych autobusów (w Krakowie znajduje się amerykański autobus z roku 1929, do kartuskiego przewoźnika GRYF – autobus Krupp LD2,5H z 1938r. oraz najbardziej polski przedwojenny zachowany autobus Polski Fiat 618).

Źródło: MZA, NAC, omni-bus i archiwum MZA, Narodowe Archiwum Cyfrowe

 • Z archiwum MZA
  Z archiwum MZA
 • Pętla funkcjonowała do lat 60-tych - Narodowe Archiwum Cyfrowe
  Pętla funkcjonowała do lat 60-tych - Narodowe Archiwum Cyfrowe
 • Jeden z czterech autobusów Somua które przeżyły wojnę, odbudowany na CWSie. Z pętli przy Wersalskiej dotarł właśnie przed Muzeum Narodowe
  Jeden z czterech autobusów Somua które przeżyły wojnę, odbudowany na CWSie. Z pętli przy Wersalskiej dotarł właśnie przed Muzeum Narodowe
 • Pomost w najnowszym niegdyś warszawskim nabytku
  Pomost w najnowszym niegdyś warszawskim nabytku
 • Somua w trasie - Narodowe Archiwum Cyfrowe
  Somua w trasie - Narodowe Archiwum Cyfrowe
 • Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
  Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
 • Renault TN6 z roku 1933
  Renault TN6 z roku 1933

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *