Autobusy, samochody ciężarowe, pożarnicze, specjalne i wojskowe „Jelcz”- to m.in. dzięki istnieniu tej marki rozwinęło się miasto i przybyło wiele miejsc pracy w regionie oraz zapisana została piękna karta do historii polskiej motoryzacji.

Udział w tegorocznej imprezie, której pomysłodawcą i głównym organizatorem był autor wielu publikacji o historii Jelczańskich Zakładów Samochodowych – Wojciech A. Połomski, zdeklarowało w sumie 49 właścicieli pojazdów Jelcz lub z zabudowami wykonanymi w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Ostatecznie na placu zlotowym pojawiło się ich 29 oraz dwa wyjątkowe – Jelczon 315 i Tarpan Honker w wersji sanitarka.

Lista wystawców i pojazdów:

 1. Filip Balcer- Jelcz C 417 K
 1. Mateusz Żyrek „Przewóz osób” – Jelcz T 120 EWA
 1. Miłosz Cempura – Jelcz C 422 DM
 1. Tomasz Kierstan – Jelcz S 442 Rally
 1. PKS Pszczyna- Jelcz PR 110 D Lux
 1. OSP Łagiewniki- Jelcz 010
 1. EPO Trans Tychy – Jelcz C 317D
 1. EPO Trans Tychy – Jelcz 003
 1. Karol Kuriata – Jelcz C 417 D
 1. Bedřich Šimek Skoda – Karosa 706 RTO LUX
 1. Krzysztof Olbert – Jelcz S 622 D
 1. Piotr Chandoha – Jelcz 315
 1. M. Kurkowska „Wynajem i przewozy autokarowe, przewóz osób” – Jelcz M 081 MB
 1. Dolnośląskie Linie Autobusowe – Jelcz M 081 MB
 1. Firma TAURUS – Jelcz C 422 D/4
 1. Firma TAURUS – Jelcz C 424 MAX
 1. OSP Jelcz-Laskowice – Jelcz 008
 1. OSP Wójcice – Jelcz 004 M
 1. OSP Grędzina – Jelcz 005 M
 1. OSP Bystrzyca – Jelcz 004 M
 1. OSP Podzamcze – Jelcz P 325 DS- samochód gaśniczy
 1. OSP Łukowice Brzeskie – Jelcz 022
 1. Mirosław Składanek – Jelcz 325
 1. PKS OŁAWA – Jelcz L 100 I
 1. PKS OŁAWA – Jelcz L 090
 1. OSP Roszkowice – Jelcz 006/2
 1. Maciej Kowalik – Jelcz C 642 K
 1. Stanisław Wachowiak – Jelcz 043
 1. Maciej Sołtyński – Jelcz S 442 Replika

Dla właścicieli aut, fundatorów nagród, patronów medialnych oraz zaproszonych gości organizatorzy przygotowali pamiątkowy medal (100 sztuk), który wraz z drobnymi upominkami był wręczany przez Burmistrza Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice Bogdana Szczęśniaka. Zgodnie z zapowiedziami nagrodziliśmy uczestniczące w imprezie pojazdy i ich właścicieli także pucharami ufundowanymi przez Burmistrza MiG Jelcz-Laskowice w trzech kategoriach:

NAJSTARSZY POJAZDBedřich Šimek – Skoda-Karosa 706 RTO LUX z 1955 roku

NAJŁADNIEJSZY POJAZD – Piotr Chandoha – Jelcz 315

POJAZD, KTÓRY PRZEBYŁ NAJDALSZĄ ODLEGŁOŚĆ – Tomasz Kierstan – Jelcz S 442 Rally

MATEUSZ ŻYREK- PRZEWÓZ OSÓBOSP ROSZKOWICE – Jelcz 006/2

Anna i Bartek Balcerowie – TARTAK GOWORÓW – Mateusz Żyrek – Jelcz T 120 EWA

Warto wspomnieć o niespodziance jaką przygotowano jednemu z zaproszonych gości – Mariuszowi Iwanowi, który jest osobą niepełnosprawną i także wykonawcą pojazdu o nazwie Jelczon 315. Pojazd Mariusza, prezentowany w czasie imprezy, otrzymał oficjalne oznaczenia, zaprojektowane, wykonane i naklejone przez Ryszarda Szymańskiego. W ten oto sposób JELCZON nie będzie już mylony z jakimkolwiek innym pojazdem, a jedno z marzeń Mariusza zostało spełnione.

Jednym z punktów tegorocznego zlotu były prelekcje. Jednym z tematów było przypomnienie ludzi, dzięki którym dziś podziwiać możemy na fotografiach produkty Jelczańskich Zakładów Samochodowych oraz zapisaną w słowach i obrazach historię miasta Jelcz-Laskowice. Nie wszystkich fotografów zakładowych udało się zaprosić. Warto przypomnieć nazwiska nieobecnych, którzy obrazy zatrzymywali w kadrze: Eugeniusz Pastenaci, Stanisława Sokołowska, Alicja Konopka, Marek Koch, Zdzisław Maj i Stanisław Żak.

Celem prelekcji było przede wszystkim uhonorowanie pracy ludzi, którzy dokumentowali przez wiele lat potęgę i rozwój jelczańskich zakładów. Chciałem, by wszyscy zebrani w sali ludzie, poznali tych, którzy stali po drugiej stronie aparatu, kamery czy mikrofonu.

Miniony czas sprawił, iż zostali zapomniani i tak naprawdę ich nazwiska spotkać możemy dziś w archiwalnych numerach nieistniejącej gazety zakładowej „Głos Jelcza” oraz w książkach, których autorem jest Wojciech A. Połomski. To: Jolanta Pietrzyk – fotograf, Jan Langiewicz – fotograf, Jan Janota – fotograf, dziennikarz Głosu Jelcza, Zygmunt Szczepaniak – fotograf i Arkadiusz Szczupak – fotograf.

Jak ważną sprawą, oprócz obrazów są archiwalne dziś teksty historyczne, przekonałem się niejednokrotnie pisząc własne publikacje. Gdyby nie praca zaproszonych ludzi, ja oraz rzesza czytelników, prawdopodobnie nigdy nie poznałaby tak dokładnie dziejów jelczańskiej fabryki, które opisane zostały w wielu publikacjach i książkach. Także te osoby postanowiłem więc uhonorować. Niestety, wieloletni dziennikarz Głosu Jelcza- Michał Szczupak z powodów zdrowotnych nie mógł przyjąć zaproszenia. Godnie zastąpił go syn Arkadiusz, który uhonorowany został medalem także za wieloletnią przyjaźń i pomoc przy realizacji moich projektów.

Kilka dni przez Zlotem zmarł także ostatni redaktor naczelny Głosu Jelcza- Jerzy Smyk.

Kolejną z zaproszonych osób był Krzysztof Filarowski – twórca zakładowego radiowęzła, operator kamery i dziennikarz gazety zakładowej „Głos Jelcza” oraz Monika Gałuszka-Sucharska – wieloletnia dziennikarka Gazety Powiatowej-Wiadomości Oławskich.

Wojciech A. Połomski

Fot. Gabriela Gadomska i Wojciech A. Połomski

 

2 odpowiedzi na Zlot pojazdów marki Jelcz 2019

 1. Carro.com.pl pisze:

  Piękne maszyny. Bardzo żałuję, że nie mogłem przyjechać i zobaczyć ich na własne oczy. Świetna inicjatywa z niespodzianką dla Pana Mariusza i jego Jelczona 🙂
  Czy będzie okazja zobaczyć samochody w przyszłym roku? Wiadomo już jaka będzie data zlotu?

 2. Tradem pisze:

  Czy wie ktoś, skąd przyjechał ten rajdowy S 442?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *