Artykuły Comments (0) |

Sokół 125

Powojenna polska motoryzacja powstać mogła tylko dzięki fachowej kadrze inżynierskiej i robotniczej pracującej w krajowym przemyśle samochodowym i motocyklowym II Rzeczpospolitej. Chociaż wiele zakładów produkcyjnych uległo zniszczeniu w czasie działań wojennych, a niektóre nawet, jak część obiektów największego producenta – Państwowych Zakładów Inżynierii przy Terespolskiej 34/35 w Warszawie – zrównano z ziemią i zamieniono w kartoflisko, to w ocalałych fabrykach szybko usuwano skutki wojny, a w miarę napływu maszyn i urządzeń przygotowywano produkcję.

Continue Reading

Read more

Artykuły Comments (0) |

Dwie syreny

   W roku bieżącym mijają dwie ważne rocznice: w styczniu – 45. rozpoczęcia seryjnej produkcji naszej „Królowej Szos” i w czerwcu – 20. jej zakończenia. Jest to okazja, aby choćby pobieżnie przyjrzeć się zmianom, jakie zaszły w jej konstrukcji w ciągu 25-letniego okresu produkcji. O ile ostatnich „stopiątek” zostało względnie sporo, o tyle samochodów z pierwszych lat produkcji pozostało naprawdę niewiele. Złożyło się na to wiele czynników. Do najważniejszych z nich zaliczam małą skalę produkcji w pierwszych latach, co siłą rzeczy zaowocowało małą liczbą zachowanych egzemplarzy.

Continue Reading

Read more

Artykuły Comments (0) |

Lancia Astura – następca legendarnej Lambdy

Na początku lat 30. Lancia sposobiła się do zdecydowanej zmiany modelu. Legendarna Lambda, produkowana od 1922 miała zejść ze sceny. Pracowano nad dwoma projektami jednocześnie. Następcy Lambdy, to mały samochód Artena i elegancki wóz Astura. O tym drugim chcemy tu napisać.Vincenzo Lancia był w kłopocie. Jego wielki przebój, samochód Lambda, postarzał się. Dzięki temu przełomowemu modelowi firma stała się drugim wielkim producentem pojazdów we Włoszech, ale umieszczenie godnego następcy na rynku nie było zadaniem łatwym.

Continue Reading

Read more

Artykuły Comments (0) |

Fiat 124 Abarth Spider – wspomnienia o spełnionych marzeniach

„Fiat 124 Abarth Spider… ten samochód śni mi się po nocach”. Takie były pierwsze słowa naszej rozmowy z Maciejem Stawowiakiem, kiedy spytałem o wspomnienia związane z tym autem. To samo usłyszałem potem od Ryszarda Żyszkowskiego i prawdopodobnie taką opinię wyraziliby Andrzej Jaroszewicz, Janusz Wojtyna, Jacek Różański i Jan Czyżyk, czyli wszyscy którzy na początku lat 70. mieli możliwość poznać ten samochód podczas startów w wielu rajdach.
Continue Reading

Read more

Artykuły Comments (0) |

Wołanie z gór. Condor V2

Tak samo majestatycznie jak ogromny kondor panuje na wysokości 7000 metrów ponad Andami, tak i motocykle Scheffera miały kiedyś panować nad przełęczami Szwajcarii. Nie ma wątpliwości – Eduard Scheffer miał wielkie zamiary, fałszywa skromność na pewno nie była cechą jego charakteru.

Continue Reading

Read more